titul

Nejstarší české a moravské pověsti se po letech dočkaly moderního zpracování. Napínavé příběhy, vyprávěné živým jazykem, jsou v souladu s historickými prameny a současnými poznatky archeologie. Krátké naučné texty, které tvoří předěly mezi jednotlivými příběhy, seznamují čtenáře s charakteristikou období, v nichž se děj odehrává.

p jezkova

„Nejstarší české pověsti vyprávějí o počátcích našeho národa, o hrdinství a slávě našich předků. Tím se stávají hrdinstvím i slávou každého z nás. A proto mne velmi těší, že se díky překladu do znakového jazyka s našimi pověstmi seznámí i děti neslyšící. Vždyť ať už o praotci Čechovi, kněžně Libuši, o svatém Václavovi čteme či posloucháme, vždy je to také srdcem.“

— Alena Ježková
autorka
p fucikova

„Pojďte a pohleďte na pověsti dávných věků. Příběhy můžeme vnímat i očima, vnímáme je však především srdcem.“

— Renáta Fučíková
ilustrátorka

Jsou příběhy, které nikomu nepatří, a přesto jsou pořád navlečené na šňůrce lidské paměti.

Náhrdelník lásky a statečnosti, smutku, odvahy a naděje těch, kteří žili před námi, dnes ale leží zapomenutý, stranou od našeho života.

Jenže ať chceme či ne, každého z nás ten neviditelný šperk poutá s lidmi dávného věku. Svazuje naše osudy.

My jsme jejich budoucností, oni naším počátkem.

amulet

Koncem 9. století zahrnovala oblast ovládaná Přemyslovci velkou část středních Čech. Rozsah přemyslovského území vymezovala hradiště Budeč, Levý Hradec, Praha, Mělník, Libušín, Lštění, Stará Boleslav a Tetín. Sídelním hradištěm nejstaršího historicky doloženého přemyslovského knížete Bořivoje byl Levý Hradec a později Pražský hrad. Ten je tak sídlem představitele českého státu – knížete, krále nebo prezidenta – už po více než tisíc let.

Ještě než se na Pražském hradě usídlil Bořivoj, bylo tu posvátné sněmovní pole. Tady se shromažďovali velmoži a přední muži země, aby rozhodovali o společných záležitostech. Uprostřed vyvýšeniny se nacházel pahorek Žiži, jehož zvláštní jméno historici odvozují od „sieže“, dobového tvaru slova „sedět“. Údajně tu totiž stál kamenný knížecí stolec, na který byla při slavnostním obřadu uváděna nová česká knížata. Nové hradiště nad Vltavou však opravdu zbudoval teprve Bořivojův syn Spytihněv. Získal tak posvátné místo Čechů do svého držení.

Údolí pod hradem bylo tou dobou již osídlené, protože u vltavského brodu se křížila řada významných obchodních cest. Postupně na místě v opevněném předhradí vyrostlo významné mocenské a obchodní centrum s tržištěm jménem Praha.

110
112

O kněžně Ludmile

Život se mladé Ludmile zdál šťastný a barevný jako kvetoucí zahrada, o kterou se stará pečlivý zahradník. Vyrostla na knížecím dvoře, a když jí bylo čtrnáct let, provdal ji její otec za mocného českého knížete. Bořivoj byl jen o osm let starší a Ludmile se na první pohled zalíbil. Vykvetla mezi nimi klidná a oddaná láska a měli spolu několik dětí.

Když po křtu Bořivoje také Ludmila přijala křesťanskou víru, oddala se jí stejně hluboce, jako předtím uctívala pohanské bohy. S jediným bohem mohla snadněji rozmlouvat, šeptem v přítmí kostelíku nebo uvnitř své mysli. Byl jejím průvodcem, rádcem i utěšitelem. Vždyť bez víry není v životě opory, bez hlasu v srdci není útěchy, bez lásky není světlo na daleké cestě.

Jak se čas nakláněl, záře zahrady z mládí pohasínala. Ludmila nejprve oplakala Bořivoje. Svou dobrou hvězdu, panovníka, manžela i chlapce ze vzdálených vzpomínek, který byl prvním a navždy jediným, kdo něžně tiskl své rty na její. Ovdověla v osmadvaceti letech. Musela být chytrá i statečná, aby s malými dětmi dokázala přežít neustálé soupeření o moc a přitom ještě uchránit trůn před cizími knížaty pro svého nejstaršího Spytihněva. Spytihněv pak vládl dlouhých dvacet let, než si pro něj i jeho ženu přišla smrt. Vlády se ujal mladší Vratislav. Ještě horlivěji rozdávala Ludmila boží lásku svýma rukama. Pečovala o chudé, krmila hladové, dávala velké dary na stavbu nových kostelů. A stejně nakonec držela v náručí i umírajícího Vratislava…

114 1

Vzdychla, po nitce vzpomínek se vrátila zpátky a pohladila chladný kámen, který mezi ostatními svítil novotou. Když tři náhrobky požehnala třemi křížky, vyšla z šera kostelíka Panny Marie ven do slunce.

Teď, po Vratislavově smrti, bude české knížectví spravovat jeho manželka Drahomíra. Ale jen do doby, než doroste Václav. Světlovlasý Václav, kterému Ludmila vtiskla stejnou lásku a úctu ke křesťanským knihám, jako měla sama. Jakpak se mu asi na Budči daří? Když mu napíše ještě dnes a poslové list zítra doručí, další den bude mít odpověď. Václav se v klášteře na budečském hradišti učil číst a psát pod vedením kněze Učena, který si svého žáka nemohl vynachválit. To Boleslav, Václavův černovlasý bratr, byl úplně jiný. Odmalička byl nejšťastnější ve společnosti koně, meče a luku.

Rozhodnutím českých velmožů byla sice vláda nad Čechami přisouzena Drahomíře, ale výchovu knížecích chlapců svěřili Ludmile. Na jedné straně mladá, silná a cílevědomá Drahomíra, na straně druhé starší a moudrá Ludmila, vzdělaná žena a horlivá křesťanka. Bylo to zvláštní, dvojaké rozhodnutí, které odráželo rozdělení sil na knížecím dvoře: jak jedna, tak druhá kněžna měly své přívržence i odpůrce. Mladá a horkokrevná Drahomíra ale planula k Ludmile žhavou nenávistí. Příčila se jí Ludmilina mírnost a moudrost a žárlila na lásku malého Václava k babičce. Za pomoci snaživých našeptávačů nakonec nabyla přesvědčení, že ji chce Ludmila oloupit nejen o syny, ale i o vládu a majetek. Ludmila vycítila Drahomířin hněv a chápala i jeho důvody. Pokoušela se s Drahomírou dobře vycházet, dobrovolně se vzdala svého podílu na moci a uchýlila se na hrad Tetín. Opustila Pražský hrad jen s několika služebníky a svým věrným společníkem, knězem Pavlem.

Na Tetíně našla Ludmila vytoužený klid. A teprve tam pocítila, jak její čas pomíjí. Bývaly dny, kdy se jí svět kolem zdál vzdálený a zahalený v mlhách. Tehdy rozmlouvala jen s Bohem a cítila jeho přítomnost jasněji než přítomnost svých strážců.

114 2

Toho dne, 16. září roku 921, pršelo. Ludmila vyhlížela ven z paláce úzkým okénkem. Milovala výhled z tetínského hradu daleko do kraje. Na řeku, která se v zákrutách plazila širokým údolím, na vlnitou čáru hřbetu protějších kopců. Déšť zastínil krajinu jako závoj větrem se vzdouvající, jak kapky měnily směr na jednu a zas na druhou stranu. Léto ustupovalo podzimu a na strmých stráních už někde svítily spršky žloutnoucího listí.

Stará kněžna vychutnávala voňavý vzduch omývaný deštěm. Sledovala kulaté kapky padající z horního rámu okénka jako perly… Nebo slzy? Pozorně přivřela své slabé oči. Zdálo se jí, že na cestě podél řeky v dalekém oparu zahlédla jezdce.

„Má paní,“ vyrušil ji hlas kněze Pavla. „K Tetínu se blíží jezdci. Jsou to zbrojnoši a podle znaků jsou to družiníci tvé snachy, kněžny Drahomíry.“ „Zbrojnoši, říkáš…? Ne poslové?“ Ludmila se otočila tváří ke knězi. „Ano, paní.“ Muž v kněžském rouchu sklopil oči k zemi. Ludmila vycítila, že má strach. „Proč se bojíš?“ zeptala se ho laskavě. „Pověz mi to.“ „O tebe se bojím, paní! O nás všechny… Nemáme na Tetíně zbrojnou posádku, neubráníme se jejich přesile!“

Toho by se přece Drahomíra neodvážila! Opravdu ne? Možná…​ Ano. Na vteřinu se Ludmilino staré srdce zachvělo jako motýlí křídla v pasti dlaní. Na vteřinu její mysl zatápala v bezedné temnotě hrůzy, než znovu nalezla pevné řečiště všeobjímající lásky.

„Jdi,“ řekla laskavě knězi Pavlovi. „Přikaž strážcům, ať odvedou děti a ženy na bezpečné místo v lese. A pak se vrať, přeji si, abys sloužil mši pro všechny, kdo zůstanou.“ „A kam se míníš uchýlit ty, má paní? Dal jsem připravit rychlé koně, pacholci je sedlají na nádvoří…​“

116

„Ne,“ přerušila ho Ludmila rázně. „Zůstanu. Já mám ochránce nejmocnějšího,“ řekla. Usmála se a na tváři se jí prostřely jemné vrásky, jako když prší na hladinu řeky. Míjely hodiny. Soumrak přicházel zvolna. Kapky padající dolů z okenního rámu odměřovaly čas Ludmilina života.

118 1

Osádka hradiště nemohla odmítnout zbrojnoše, kteří žádali o vpuštění jménem kněžny Drahomíry. Bylo před půlnocí, když do hradiště pronikli. Někteří z nejvěrnějších byli zabiti při obraně Ludmilina knížecího paláce, jiní se schovali nebo utekli. Neví se, který z násilníků vyrazil dveře kněžniny ložnice. Dva muži, mohutní a zarostlí ve tváři, s meči v rukou vstoupili dovnitř společně.

Stará kněžna klečela před jednoduchým dřevěným křížem na zdi, křehké ruce spletené před sebou v modlitbě. Závoj jí sklouzl na zem a vlasy bílé jako mléko se rozlily po schýlených ramenou. Ludmila pohlédla na své vrahy a řekla jim: „To jste vy, Tuno a Gommone? Bývali jste přece kdysi v mé družině, dary jsem vám dávala a jako syny jsem vás měla, a vy jste mne teď přišli zabít?“

Zbrojnoši stáli nehybně. „Pokud to tak je, nebojím se smrti. Jenom prosím o smrt mečem, ať se prolitou krví smím přiblížit utrpení našeho Pána,“ řekla Ludmila. Ztěžka vstala, hrdě se narovnala a dívala se vrahům do tváře.

Snad za hodinu, snad za dvě utichl hluk drancování, utichlo sténání raněných. Kopyta koní a křik jezdců spokojených s kořistí se vzdalovaly od Tetína dolů k řece, jejíž vody odnášely do nekonečné tmy hrůzu předešlé chvíle. Tělo kněžny Ludmily leželo na dřevěné podlaze ložnice, kolem krku pevně utažený závoj. Ani kapka krve neposkvrnila bílý jas jejích šatů, vlasů i tváře, který svítil do temnoty. Bylo ticho.

Jen déšť už zase šelestil za oknem a zněl jako kroky mrtvých, které jsme nemohli znát. A noční vítr na vrcholku tetínské skály, chladný, silný a svobodný, prorážel stěnu deště a vanul výš, odnášel Ludmilin příběh z prastarého času dál do věčnosti.

118 2

Křesťanské náboženství vzniklo v říši římské. Po staletí byli jeho stoupenci pronásledováni, mučeni a zabíjeni. Teprve roku 313 římský císař Konstantin Veliký udělil křesťanům stejná práva, jaká měli příslušníci jiných náboženství. V polovině 11. století došlo k vytvoření dvou hlavních křesťanských církví: Řím v čele s papežem se stal střediskem západní církve, moc církve východní ztělesňoval patriarcha v Cařihradě.

Šíření křesťanství probíhalo vojenskou silou i prostřednictvím misií. Misie spočívaly ve vyslání duchovních na dosud pohanská území, kde šířili křesťanskou víru. Také na území Velkomoravské říše a o něco později i do přemyslovských Čech přicházely nejrůznější misie. Archeologické vykopávky odkrývají pozůstatky zdí i základy kostelů, části oltářů, křtitelnic a náhrobních kamenů.

U kostelů vznikaly kláštery, v nichž sídlily nejrůznější řády. Členové řádů, mniši či jeptišky, se věnovali nejrůznějším činnostem: starali se o chudé a nemocné, věnovali se výchově a výuce chlapců i dívek, kázali nebo pěstovali vzdělanost a umění. V dobách raného i pozdního středověku byly kláštery na našem území významnými středisky vzdělanosti.

120
122

O knížeti Václavovi

Když bylo Václavovi osm let, poprvé doprovázel otce na vojenské tažení. Ne aby bojoval, ale aby se učil snášet útrapy bojových výprav jako budoucí vojevůdce. Ještě že jeho dobrý kůň kráčel po kamenitých cestách jistým krokem, klap, klap. Houpání v bezpečném sedle z měkké kůže unášelo Václavovy myšlenky k babičce Ludmile, k jejímu tichému hlasu, jakým mu vyprávěla o otci. „Když byl malý, byl docela jako ty,“ říkávala. Až tedy budu velký, budu jako on? Jeho pohled zalétl dopředu, mezi zády zbrojnošů hledal otcův knížecí plášť, široká ramena, vlasy barvy medu. Měl otce rád. „Budu jako on,“ řekl si tiše pro sebe a překřížil prsty pravé ruky na znamení kříže jako přísahu.

Plynul čas, a Václav dávno zapomněl na svůj dětský slib. Když otec zemřel, posadili ho na kamenný stolec jako jeho nástupce. Byl však příliš mladý, a proto se vlády prozatím ujala jeho matka Drahomíra. Na roky svého dospívání nevzpomínal rád. Vnímal tíhu rozhodování a starostí spojených s vládou nad českým knížectvím, stejně jako matčinu dychtivost po moci, která ji vháněla do svárů s babičkou Ludmilou. Příliš mnoho přívrženců a našeptávačů záměrně podporovalo matčinu zášť a sledovalo tím svůj prospěch. Bratr Boleslav, se kterým strávil dětská léta v rozpustilých hrách, se mu odcizil. Byl jiný, divoký a prudký, vždy připravený řešit spory mečem. Václav se cítil stále víc sám. Když matka dala Ludmilu zbavit života, tajně plakal a probděl celé noci v pochybnostech. Nerozuměl světu, do kterého se narodil. Nebyl si jistý, jestli dokáže být tím, kým se měl již brzy stát – rozhodným panovníkem a vládcem nad osudy jiných.

Cestu životem mu ukazovaly knihy. Četl křesťanské spisy v latině i staroslověnštině. Měl rád soustředěné ticho na Budči, kde byl vždy vítán a mohl s tamními kněžími otevřeně hovořit o všem, co tížilo jeho mysl. Odtud se pokaždé vracel na Pražský hrad posílen a s novou vírou.

124 1

Když Václav dosáhl dospělosti, vládu z matčiných rukou si vzal sám. Její přívržence vyhnal ze země a matku poslal na Budeč. Jedním z jeho prvních vladařských činů bylo přenesení ostatků kněžny Ludmily z Tetína do kostela svatého Jiří na Pražském hradě. Když po čtyřech letech od Ludmiliny smrti otevřeli hrobku, nalezli její tělo neporušené, tvář se vzdáleným úsměvem lemovanou korunou bílých vlasů.

Václav nastolil v zemi pořádek, posílil armádu i vybavení vojska. Jeho jízda měla více než tři sta výborně vyzbrojených jezdců. S pomocí vojska pokračoval ve sjednocování země, dosud rozdělené pod vládu jednotlivých knížat. To se dařilo, protože Václav dovedl řešit spory vyjednáváním a dohodou přijatelnou pro obě strany. Dbal na spravedlnost a nesnášel bezprá-ví a násilí, mučení ani smrtelné tresty. Svou vládu opíral o církev a křesťanskou kulturu. Vzdělanost jeho dvora byla věhlasná po celé Evropě.

Takový pořádek se ale nelíbil všem. Stalo se, že jednoho dne kníže Zličanů Radslav, jehož sídlem byla Kouřim, vytáhl se svým vojskem proti Václavovi. Snad doufal, že zbožný Václav je slabý a v boji bázlivý, jak někteří rádi tvrdili. Václav dobře věděl, že musí vzpouru kouřimského knížete příkladně potlačit, ale příčilo se mu nesmyslné zabíjení v bitvě, kterou měl dopředu vyhranou – vždyť jeho vojsko bylo skvěle vycvičeno a vybaveno. Ke Kouřimi ale vytáhnout musel. Když se svou armádou stanul proti Zličanům, vyslal k Radslavovi posla se zvláštní výzvou: Proč zbytečně utrácet nevinné životy? Pojďme bojovat čestný souboj muže proti muži, a území poraženého bude podrobeno vůli vítěze! Radslav byl nabídkou vyveden z míry, nechápal Václavovy úmysly. Copak český kníže nemá dost vojáků, kteří by za něj bojovali? Navenek však tak čestnou výzvu nemohl odmítnout.

124 2

Stanuli proti sobě na široké louce, sevřeni křídly svých armád. Muži na obou stranách sňali přilbice, aby lépe viděli, obnažili meče a jejich plochou bili do štítů a hlasitě povzbuzovali oba soupeře. Štíhlý a rovný Václav, mohutnější a menší Radslav, sedí na koních čelem k sobě, vzdáleni jen chvíli rychlého trysku. Jeden i druhý už tasili meče, pobídli koně a vyjeli proti sobě. Václav letí na svém koni, syčící dech v rytmu kopyt, když náhle Radslav stáčí koně stranou, seskakuje a padá k zemi na kolena: „Můj kníže!“

126
128 1

S hlavou skloněnou oběma rukama nabízí Václavovi svůj meč. České vojsko burácí, zlické zaskočeno mlčí.

Václav zklidní koně do kroku, dojede k Radslavovi, seskočí a pozvedne ho za paži ze země. „Oba jsme zvítězili!“

Václav Radslava nezabil, ani ho nevyhnal ze země, velkoryse mu ponechal Zlicko jako území vítěze ve správě poraženého. Vyprávělo se pak, že když Radslav vyjel proti Václavovi, spatřil na jeho čele zářit zlaté znamení kříže, pochopil, že stojí proti vyšší moci, a podvolil se jí.

Václav ale musel čelit i jiným hrozbám, které přicházely z cizích zemí. Nejvážnější z nich byla mocenská i vojenská převaha silného souseda, nového římského krále Jindřicha ze Saska. Václav mu musel složit obvyklý slib věrnosti a zavázat se k odvádění poplatku pěti set hřiven stříbra a sto dvaceti volů. To ale nijak nenarušilo jeho knížecí svrchovanost.

Za Václavovy vlády byl založen na Pražském hradě již třetí kostel. První, kostelík Panny Marie, založil Václavův dědeček Bořivoj, baziliku zasvěcenou svatému Jiří nechal stavět jeho otec Vratislav a Václav ji dokončil. Václavův nový kostel zasvěcený svatému Vítu měl být největší. Když to vladařské povinnosti dovolily, Václav pozoroval stavitele a zedníky při práci, prohlížel plány a výkresy, které mu ukazovali. Chtěl postavit velkolepý kostel, skutečný chrám, který by byl útočištěm ducha i srdce. Václav upřímně věřil, že myšlenky křesťanství jsou tím, co život každého člověka činí lepším a radostnějším. Často posílal sluhy na trh s otroky, aby je vykoupili, nechali pokřtít a pak jim darovali svobodu. Dokonce prý sám pekl chléb používaný při bohoslužbě, sám lisoval víno pro potřebu svaté oběti. Protože…​

128 2

Jak nalézt pokoru před tebou, Pane, jak jinak než skrz život sám? Jak jinak, než cítit v dlani srp a žnout obilí s šustícími klasy, jak jinak, než mlít zrno na kamenném mlýnku, zadělat těsto a hníst je? Jak jinak než dotykem těla i mysli, být zrnem i chlebem. Skrz Tebe přijmout sebe…​ Trhat sluncem prohřáté hrozny na vinicích, mít ústa stažená chutí čerstvě lisované šťávy, nechat dojít víno ve sklepích, stejně jako kvasí a zraje čas. Chléb a víno, tvé tělo a krev, Pane. Tvé věčné tělo, ne jako to mé…​

Lidský svět za zdmi kostelů a chrámů běží jinak než ten věčný uvnitř. Děje splétané úklady klíčícími z dávných křivd se někdy rozběhnou rychle jako jarní vody v potoce. Divočí a sílí po cestě novými prameny, až se rozlejí v potopu, kterou žádné břehy nemohou zadržet.

V ústraní Václavovy vlády dospěl jeho mladší bratr Boleslav. Za sídlo si zvolil stejnojmenné hradiště nedaleko Prahy, které nechal velkolepě přestavět. Boleslav byl cílevědomý a schopný, od svého bratra se ale ve všem lišil. Tam, kde Václav rozvažoval a přemýšlel, Boleslav hned jednal, kde Václav sjednával mír, Boleslav by vytáhl do boje. Václav měl bratra upřímně rád. Méně zkušený a ctižádostivý Boleslav ale nedokázal překonat nesouhlas s bratrovou vládou a jeho srdce se vůči Václavovi postupně zatvrdilo. Václav bratrovu nevraživost tušil, a proto se zaradoval, když ho Boleslav pozval do Staré Boleslavi na oslavu svátku svatých Kosmy a Damiána, kterým byl zasvěcen tamější kostel. Vzal s sebou nejvěrnější služebníky z knížecí družiny a vydal se na cestu.

130 1

Nařídil, aby nespěchali. Chtěl si vychutnat okamžiky odcházejícího léta v otevřené krajině, cestu lužními lesy a loukami. Kůň se pod ním v kroku pohupoval, kopyta klapala, klap, klap, až ve vzpomínkách vrátila Václava do dávné chvíle jeho dětství. Pod stejným sluncem jel tehdy s otcem na svou první výpravu a slíbil si, že bude velký, silný a spravedlivý vladař jako on. A jsem? položil sám sobě otázku. Nevím. Nevím – přijal jsem jen vlastní osud a žiji jej, jak umím. Ke tvé slávě, Pane.

Když přijeli na Starou Boleslav, čekala je bohatá hostina. Václav se srdečně bavil a užíval si bratrova pohostinství. Co však nevěděl, bylo, že třikrát se ze svých lavic zvedli Boleslavovi muži s obnaženými meči pod plášti, aby jej zabili, a třikrát zase usedli zpět. Časně ráno druhého dne, 28. září roku 929, pospíchal kníže Václav na ranní mši do staroboleslavského kostelíka. Před kostelem spatřil Boleslava. Usmál se a zavolal:

„Bratře, buď zdráv! Bavil jsem se dobře na tvé hostině, dobře jsi mi posloužil!“

„Dobře jsem posloužil?“ ušklíbl se Boleslav a oči se mu zaleskly. „Tak ti teď posloužím ještě lépe!“ Vytasil meč a vrhl se na neozbrojeného Václava. Václav se zděsil bratrova činu. Byl ale silný a dobře vycvičený, bratra snadno srazil na zem a meč mu vykroutil z ruky.

Vystrašený a vztekem zaslepený Boleslav volal na své družiníky, a ti mu rychle přibíhali na pomoc s tasenými meči. Václav věděl, že takové přesile se nemůže postavit, chtěl se proto zachránit útěkem do kostela. Když však zatáhl za železný kruh, kterým se otvíraly těžké kostelní dveře, nic se nestalo. Dveře byly pevně zamčené.

Václav se ještě levou rukou držel železného kruhu, když mu Tuža vyrazil z pravice meč. Tira a Čista pak Václava mnoha ranami zabili. A aby bylo jisté, že je mrtev, Hněvsa mu jedinou ranou kopím probodl hruď.

Buď vůle Tvá, Pane.

130 2

Kníže Václav se zapsal do českých dějin jako zakladatel českého státu. Po Ludmile se stal již druhým českým světcem. V průběhu dalších staletí se svatý Václav z ochránce vládnoucího rodu Přemyslovců změnil v uctívaného patrona celé země. Také císař Karel IV. měl ke svatému Václavovi velkou úctu, nechal pořídit novou svatováclavskou korunu a nově upravit místo jeho posledního odpočinku, Svatováclavskou kapli v chrámu svatého Víta. Václavovo jméno bylo vzýváno statisíci úst i myslí ve chvílích úzkosti, obav a ohrožení. Za zpěvu chorálu „Svatý Václave, vévodo české země“

vyrážela husitská jízda vedená hejtmanem Janem Žižkou do bitev, ze kterých křižáčtí rytíři prchali hrůzou. Doba národního obrození v 19. století svatému Václavovi přisoudila místo v čele rytířů, spících uvnitř hory Blaníku. Čekají, až bude české zemi nejhůř, a pak ji přispěchají zachránit.

Socha svatého Václava od Josefa Myslbeka od roku 1913 vévodí Václavskému náměstí v Praze a spolu s ostatními českými patrony Ludmilou, Vojtěchem, Prokopem a Anežkou shlíží na život města.

132
134

O Ječmínkovi

Od dob, kdy se na Moravě poprvé zabořilo rádlo do úrodné půdy a dlouhou jizvou poznamenalo zemi, už od těch pradávných dob mají na Hané své moře. S jarem se začíná modrat a zelenat na obzoru, povzbuzováno sluncem stoupá jeho hladina každým dnem o kousek výš. Do jeho hloubek zajíždí vítr a probouzí vlny, spěchající hned na tu, hned na druhou stranu. Po hladině plují stíny divoce letících mraků a na vysoké obloze kreslí vlaštovky své smyčky. Naše moře, říkají s pýchou tamní hospodáři, když přehlížejí nekonečné lány ječmene.

V hanácké rovině na půli cesty mezi Kroměříží a Přerovem stál kdysi hrad jménem Chropyně. Hradní pán byl vlídný a jeho poddaní si neměli na co stěžovat. Všechno se ale změnilo, když ostatní šlechtici chropyňského pána zvolili, aby stanul v čele jejich sněmu. Na Chropyni se začali sjíždět urození hosté a šlechtici, kteří chtěli mít z jeho náklonnosti užitek. Důvěřivý pán jejich přetvářku neprohlédl. Hostil je na svém hradě, pořádal nákladné plesy a slavnosti, začal se vybraně oblékat a hrad nechal vybavit novým nábytkem a drahocennostmi.

Správce jeho hradu, podkoní, sluhové a všichni poddaní, kteří se starali o jeho majetek, už chropyňskému pánovi nestáli ani za pohled. Zlobil se na ně kvůli každé maličkosti a krutě trestal sebemenší přestupek.

136 1

Nejvíc trpěla proměnou chropyňského pána jeho žena. Pán už nechtěl, aby ho při slavnostech doprovázela, zdála se mu příliš obyčejná, než aby ji mohl představit svým hostům. A tak jí vykázal komnatu ve věži, aby jeho společnosti nepřišla vůbec na oči. Nic se nezměnilo, ani když paní manželovi oznámila, že čeká děťátko.

Nákladný život chropyňského pána vyžadoval stále víc peněz. Pán si ale věděl rady. Nechal sedlákům zvýšit daně a přikázal odvádět na hrad ještě větší díl úrody. Sedláci zaťali zuby a vůli svého pána se podřídili. Když ale za čas zvýšil daně podruhé, vyslali na chropyňský hrad své zástupce.

Pán se mračil, když mu vzkázali, že přišli sedláci. Vyrušili ho právě od hostiny, kde se bavil a popíjel se svými hosty. Nepozval sedláky do hradu, ale vyšel za nimi na nádvoří. Sedláci uctivě pozdravili a nejstarší z nich začal vysvětlovat, že daně jsou příliš vysoké, v zimě není dost jídla pro děti, a kdyby měli platit víc, pomřeli by všichni hlady. Pán ani nevyslechl řeč do konce a rozkřikl se:

„Co je mi po vašich starostech? Zdá se vám, že bude hůř? Nu, ukážu vám, jak zle může být hned teď!“ Obrátil se ke svým zbrojnošům a zavolal: „Každému vyplaťte deset ran holí!“

Když to ze svého okna viděla chropyňská paní, vyběhla na nádvoří a prosila svého muže, aby sedlákům neubližoval a nechal je jít. Pán se ale rozčilil ještě víc:

136 2

„Sprostých hlupáků se budeš zastávat, a ne mne, svého manžela? Abys věděla, dostanou ještě deset ran navíc za to, že jsi za ně prosila! A ty od téhle chvíle nemáš domov na mém hradu! Běž a už se nevracej!“

Paní vyplašeně hleděla na svého muže, nemohla ani uvěřit tomu, co slyšela, tvář zalitou slzami bolesti a ponížení. Pán se za ní ale už ani neohlédl. Vracel se přes nádvoří do paláce k hostině, a když kráčel kolem psince, ušklíbl se a zavolal na sluhy:

„A vypusťte psy na tu nevděčnici, ať ji trochu popoženou!“

Sluhové se zhrozili nad jeho krutostí, strach před hněvem hradního pána je ale donutil odemknout mříž psince. Smečka hladových psů vyrazila za ubohou paní. Ta ztěžka sbíhala po příkré cestě od hradu, ztratila jeden, pak i druhý střevíc a běžela bosa, až jí kameny rozdíraly bílá chodidla. Když zaslechla štěkot psů, z posledních sil doběhla k poli zeleného ječmene, které se prostíralo po jedné straně cesty. A pole nešťastné paní nabídlo útočiště. Otevřelo svou náruč, a když vklouzla dovnitř, klasy se nad jejím neštěstím zase zavřely. Psi její stopu hledali marně.

Druhého dne se zbití a zkrvavení sedláci dovlekli zpátky do svých vsí a vyprávěli, jak s nimi pán jednal. Ta zpráva letěla od úst k ústům a probudila dlouho potlačovaný hněv a touhu po spravedlivé odplatě. Další den vtrhlo mračno sedláků ozbrojených cepy a sekyrami na Chropyni. Pána i jeho hosty zabili, hrad zpustošili a nakonec zapálili. Ostatní šlechtici se vyděsili, když se dozvěděli, jak skončil krutý pán. Rychle ustavili chropyňským poddaným nového, spravedlivějšího vládce, a v kraji zase zavládl klid.

Za pár týdnů poté šli ženci posekat ječmen pod hradem. Když se jejich kosy zařízly hluboko do pole, objevili chropyňskou paní, vyhublou a v potrhaných šatech, jak sedí mezi klasy a v náručí chová novorozeného chlapečka. Ženci posadili paní i s děťátkem na vůz a odvezli ji do vesnice. Paní ani slova nepromluvila, jen pohledem děkovala za soucit, jídlo i přístřeší. Zůstala v jedné z chalup, kde pomáhala s prací jako každá jiná žena, jen němá ve svém smutku. Chlapeček byl krásný, měl zlaté vlásky a oči modré jako letní nebe. A protože ho našli v ječmeni, začali mu říkat Ječmínek.

Léto přešlo, minul podzim i zima. Roky se převalovaly jako kameny v potoce. Ječmínek vyrostl ve veselého a milého chlapce, kterého bylo všude plno. Jednou v zimě seděli všichni ve světnici v největším statku, ženy předly a šily, muži spravovali nářadí. Vyprávělo se a vzpomínalo, až přišla řeč i na chropyňského pána, jaký byl jeho život a jak zle skončil. Tehdy chropyňská paní promluvila: „Dobře vím, jak vám můj muž ubližoval a co všechno jste od něj museli vytrpět. Ale co otec způsobí, může syn napravit. Až Ječmínek vyroste, nedopustí, aby se vám děla křivda. Když bude nejhůř, objeví se a pomůže vám!“

Druhý den ráno se po chropyňské paní a Ječmínkovi marně sháněli. Ztratili se jako mlha ve slunci, a nikdo už je nespatřil. Lidé na ně však nezapomněli. Když přišly zlé časy, vzpomínali všichni na Ječmínka, jestlipak už přijde a pomůže jim ke spravedlnosti. A protože nepřicházel, bylo jisté, že ještě není tak zle, aby nemohlo být hůř. Čas od času se roznesla zpráva, že ten nebo jiný Ječmínka viděl, že s ním mluvil, že v té či oné chalupě Ječmínka přivítali, když je přišel utěšit v jejich bídě. Chodíval prý za šera, v širokém klobouku a dlouhém plášti, oči modré jako letní nebe. Poseděl, povzbudil dobrým slovem a laskavým úsměvem, a zase se ztratil do tmy.

Za letních nocí, když měsíc sype stříbro na hladinu ječného moře a vousaté klasy ševelí, prochází Hanou Ječmínek. Je všude a nikde, nenajdeš ho a nepřivoláš. Jako padající hvězda, čtyřlístek v trávě nebo polibek neznámého člověka, i on přichází nečekaně, aby probudil unavená srdce a rozsvítil novou naději.

Náš moravský král, říkají stařečkové na Hané. A usmívají se přitom očima modrýma jako letní nebe, ze kterých běží vějířky vrásek.

140

Alena Ježková, Renáta Fučíková:
STARÉ POVĚSTI ČESKÉ A MORAVSKÉ

Elektronické vydání první, kapitoly O kněžně Ludmile, O knížeti Václavovi, O Ječmínkovi
Vydala: Krajská vědecká knihovna v Liberci

Překlad do českého znakového jazyka: Lucie Sedláčková Půlpánová, Markéta Spilková, Lucie Kastnerová, Veronika Skohoutilová, Daniela Hyklová
Jazykový dohled: Lucie Sedláčková Půlpánová
Jazyková konzultace: _Lucie Sedláčková Půlpánová, Markéta Spilková, Lucie Kastnerová, Veronika Skohoutilová, Daniela Hyklová

Kamera a zpracování videozáznamu: Jan Myšák
Příprava webové prezentace: Petr Hladík
Softwarové řešení: Pavel Volák a Petr Hladík

Zpracování projektu: Táňa Kuželková
Ilustrace na přebalu: Renáta Fučíková
Grafická úprava přebalu: Jana Meixnerová
© Krajská vědecká knihovna v Liberci 2022

Znakoknihu finančně podpořilo:
Ministerstvo kultury ČR, odbor regionální a národnostní kultury
Nadace Preciosa
Statutární město Liberec